Postępy w monitorach ciśnienia krwi

Sprzęt medyczny firmy Euro-Medical łóżka porodowe w atrakcyjnych cenach.

Postępy w monitorach ciśnienia krwi


Spośród około 75 000 dorosłych Polaków z nadciśnieniem, miliony pacjentów co roku odwiedzają swoich lekarzy w celu monitorowania i kontrolowania ciśnienia krwi, ale tylko około połowa z nich ma pod kontrolą swój stan. Ponieważ wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, przewlekłej niewydolności serca i choroby nerek, dokładne mierzenie i śledzenie ciśnienia krwi pacjenta jest istotną częścią segregacji i wszelkich konsultacji w gabinecie.

Badanie ciśnienia krwi to proces dwuetapowy, w wyniku którego wykonywane są dwa pomiary numeryczne - ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Wartość skurczowa wskazuje, jakie ciśnienie wywiera twoja krew na ściany tętnic podczas uderzeń serca. Liczba rozkurczowa wskazuje minimalne ciśnienie tętnicze podczas relaksacji i rozszerzania komór serca. Aby wykonać test, dokonuje się odczytu, umieszczając mankiet ciśnieniowy (sfigmomanometr), zwykle na ramieniu, które jest następnie pompowane ręcznie lub elektronicznie. Mankiet chwilowo zatrzymuje dopływ krwi do tętnicy ramiennej poprzez ucisk i rejestruje ciśnienie skurczowe. Następnie mankiet jest powoli opróżniany, podczas gdy osoba dokonująca tego pomiaru nasłuchuje stetoskopem lub monitoruje elektroniczny odczyt na ciśnieniomierzu.

Pomiar ciśnienia krwi rozpoczął się w 1733 roku, kiedy Stephen Hales zademonstrował zdolność pomiaru ciśnienia krwi w sercu poprzez przemieszczenie krwi. Jego demonstracja, przeprowadzona na koniu, miała tak inwazyjny charakter, że miała bardzo małe zastosowanie u ludzi. Na początku XIX wieku Jean Leonard Marie Poiseuille wprowadził nieco mniej inwazyjną technikę pomiaru ciśnienia krwi, ale nadal polegała na wprowadzeniu rurki wypełnionej płynem do tętnicy w celu pomiaru ciśnienia. Na szczęście w 1896 roku Scipione Riva-Rocci odkrył, że ciśnienie skurczowe można wykorzystać do pomiaru przeciwciśnienia. Zakładając mankiet na ramię pacjenta, nadmuchał mankiet z dołączoną gruszką, aż do zaniku tętna promieniowego. Następnie powoli opróżniał mankiet, aż ponownie pojawił się puls promieniowy, odnotowując skurczowe ciśnienie.

Trudniej było wykryć ciśnienie rozkurczowe, ale w 1905 roku Nikołaj Korotkoff wynalazł technikę osłuchową. Zdając sobie sprawę, że dźwięk ruchu krwi (odtąd znany jako dźwięki Korotkowa) zmieniał się wraz ze zwolnieniem ciśnienia na mankiecie, wywnioskował, że moment zniknięcia wszystkich dźwięków jest momentem minimalnego ciśnienia krwi, znanego również jako ciśnienie rozkurczowe. Każdy, kto uczył się w staromodny sposób z mankietem i tarczą lub kolumną i stetoskopem, może zaświadczyć, może być trudno nauczyć się tego dokładnie. Monitory ręczne zależą od umiejętności technika, a odczyty mogą się różnić.

Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi. Najczęściej są to automatyczne monitory, które wykonują szybkie i dokładne odczyty i eliminują możliwość błędu ludzkiego. Te monitory mają łatwe do odczytania liczby i dedykowane, konfigurowalne elementy sterujące. Mankiety wielokrotnego użytku wykonane z nylonu są normą, ale dostępne są również mankiety jednorazowe, które mogą być preferowane w niektórych środowiskach. Często monitory są dostępne na stojaku na kółkach, dzięki czemu można je łatwo przenosić. Monitory ambulatoryjnesą lekkie i często mają specjalne mankiety z elastycznym rękawem, który pozostaje na miejscu podczas dłuższych okresów ruchu. Są one najczęściej wysyłane do domu wraz z pacjentem w celu przeprowadzenia 24-godzinnej sesji monitorującej, dostarczającej dokładnych danych, które są wykorzystywane do dostosowywania schematów leczenia do indywidualnego pacjenta. Technologia bezprzewodowa służy do przesyłania danych z tych i innych monitorów do odległych lokalizacji w celu lepszego połączenia z elektroniczną dokumentacją medyczną. Wiele modeli używanych obecnie w gabinetach lekarskich, szpitalach i klinikach obejmuje również możliwość monitorowania innych parametrów życiowych, takich jak temperatura, tętno i SpO2 (nasycenie krwi obwodowej naczyń włosowatych). Urządzenia te są pakowane jako monitory czynności życiowych . 

Czy to w szpitalu, w nagłych wypadkach, czy w warunkach profesjonalnych, szybki i dokładny odczyt ciśnienia krwi ma kluczowe znaczenie i może być sprawą życia lub śmierci. Chociaż aparaty do pomiaru ciśnienia krwi są obecnie dość wszechobecne w społeczeństwie i znajdują się nie tylko w gabinecie lekarskim, ale w prawie każdej aptece, a nawet w wielu środowiskach edukacyjnych, wybór odpowiedniego urządzenia do praktyki jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie możesz podjąć dla swoich pacjentów . Absolute Med zapewnia najwyższej jakości monitory ciśnienia krwi i parametrów życiowych po przystępnych cenach. Przejrzyj naszą ofertę w pełni zregenerowanych ciśnieniomierzy, z gwarancją działania zgodnego z oryginalnymi specyfikacjami producenta.
Czytaj więcej »

Łóżka porodowe

Czytaj więcej »

| Kardiomonitor  | Aparat ekg  |  Wózek reanimacyjny  | Wózek anestezjologiczny | Wózek do przewożenia chorych | Łóżka szpitalne  | Szafeczki przyłóżkowe | Spirometry |   | Holtery   |  Pompy infuzyjne   |   Aparaty ktg     |  Fotele ginekologiczne    |  Pulsoksymetry    | Ssaki medyczne    | Koncentrator tlenu    | Wózki zabiegowe    |
.